Yoast SEO Ayarları Nasıl Yapılır?

0
120

Yoast SEO Ayarları Nasıl Yapılır?

 • İçindekiler
 • Yoast SEO’nun Özellikleri
 • Yoast SEO Nasıl Kurulur?
 • Gelişmiş Yoast SEO Ayarları
 • Genel Ayarlar
 • Search Appearance (Arama Görünümü)
 • Sosyal
 • Araçlar
 • Premium
 • Video Anlatım

Yoast SEO eklentisini düzgün bir şekilde yüklemek ve kurmak mı istiyorsunuz? WordPress ile inşa edilmiş web siteleri için en eksiksiz SEO çözümü olan Yoast SEO eklentisini şu an halihazırda Blog Kurdu’nda ben de kullanmaktayım ve oldukça memnunum. Bu makalede Yoast SEO’yu nasıl kuracağınızı ve nasıl kullanacağınızı anlatacağım. Yoast SEO ayarları nasıl yapılır ve Yoast ile birlikte gelen muhteşem özelliklerden nasıl yararlanılır adım adım göstereceğim. Lafı fazla uzatmadan geçelim adımlara!

Önemli bilgi: Burada anlatacağım ayarlar Yoast SEO eklentisinin son sürümlerine göre sürekli güncellenmektedir. Bu yazıda bahsedilen anlatımları yaparken kullanılan WordPress sürümleri 4.7.x – 5.x ve Yoast SEO ayarları için kullanılan Yoast SEO sürümü 13.4.1 şeklindedir. Yoast’ın bu sürümü 1 nisan 2019 tarihinde yayınlanmıştır ve yazı bu sürüme göre güncellenmiştir. Daha eski sürüme sahip bir Yoast SEO eklentisi kullanıyorsanız gelen yepyeni özelliklerden faydalanabilmek ve bu yazıda anlatılan ayarları doğru bir şekilde yapabilmek için öncelikle eklentinizi son sürüme güncelleyiniz. Özellikle 7.0 sürümü ile eklenti ayarları tamamen değiştirildiği için yazıyı takip ederken sorun yaşayabilirsiniz.

# Yoast SEO ayarlarını yapmadan önce uygulaması en basit SEO tekniklerinden birisi olan SEO uyumlu kalıcı bağlantı ayarlarınızı nasıl yapacağınızı mutlaka okumalısınız. Link yapısı konusunda aklınıza takılan tüm sorulara bu yazıda detaylıca cevap verdim.

# Yoast Premium yazısı yayında! Eklentinin premium avantajları hakkında yazdığım inceleme yazısını okumak için buraya tıklayınız.

Yoast SEO’nun Özellikleri

Yoast SEO, WordPress için geliştirilmiş bir SEO eklentisidir. Birçok yerleşik araç ve özelliklere sahip en kapsamlı WordPress SEO eklentisidir demek belki de çok daha iyi olur. Gelin bu özelliklerden bazılarına hızlı bir göz atalım öncelikle.

 • Yazıların SEO başlığını ve meta açıklamasını yazı bazında değiştirebilme.
 • Google arama sonucu snippet önizleme yapabilme.
 • Odak anahtar kelime belirleyebilme ve canlı bir şekilde test edebilme.
 • Sayfaları, arşivleri, yazıları ve benzeri gönderi türlerini kolay bir şekilde noindex, nofollow konumuna alabilme.
 • Temanıza Schema.org uyumlu breadcrumb özelliği ekleyebilme. Yazıya özel breadcrumb başlığı atayabilme.
 • XML sitemap özelliği.
 • XML sitemap’leri kolayca konfigüre edebilme.
 • .htaccess ve robots.txt dosyalarını direkt olarak güncelleyebilme.
 • Google Web Yöneticisi Araçları, Yahoo Site Araçları ve Bing Web Yöneticisi Araçları’nı zahmetsiz bir şekilde doğrulayabilme.
 • Basit içe aktarma aracı ile All in One SEO gibi araçlardan ayarları otomatik olarak aktarabilme.
 • ve onlarca gelişmiş özellik daha!

Yoast SEO, bugüne kadar 90 milyondan fazla kez yüklenmiş, 5 milyondan fazla aktif kullanıcısının beğenisini ve takdirini toplamış, çoğu WordPress kullanıcısı tarafından tercih edilen ücretsiz bir eklentidir. Ücretsiz olmasının yanında bir de ücretli versiyonu bulunmaktadır. Bu versiyona özgü bazı özellikleri de şu şekilde sıralayalım:

 • Link yönlendirmelerini kolayca ayarlamanıza olanak sağlayan bir yönlendirme yöneticisi.
 • Eklentinin her özelliğini tamamıyla anlamanıza ve kullanabilmenize yardımcı olacak video dersleri.
 • Yoast ekibi tarafından SEO konusunda başarılı olabilmeniz için birinci sınıf teknik destek.

Yoast SEO Nasıl Kurulur?

WordPress Yoast SEO ayarları nasıl yapılır sorusuna cevap aramaya geçmeden önce ilk yapmamız gereken şey websitemize Yoast SEO eklentisini kurmak ve onu etkinleştirmektir. Gelin eklentimizi nasıl kuracağımıza göz atalım.

İlk olarak yönetici panelimize giriş yapıyoruz ve Eklentiler >> Yeni Ekle linkine tıklıyoruz. Ardından şu adımları takip ederek eklentimizi kurup etkinleştiriyoruz:

* Açılan eklenti ekle sayfasındaki sağ üst tarafta bulunan arama kutusuna “Yoast SEO” yazıyoruz. Çıkan ilk sonuç aradığımız eklenti! 1+ milyon etkin kurulum yazan Yoast SEO eklentisinin sağ tarafındaki Hemen Yükle butonuna tıklıyoruz ve yüklenene kadar bekliyoruz:

Yoast seo eklentisi nasıl kurulur

* Şimdi yüklenen eklentimizi etkinleştirmek kaldı! Yapmamız gereken tek şey etkinleştir butonuna tıklamak.

Yoast seo eklentisi nasıl yüklenir

* İşte bu kadar! Yoast SEO eklentisini başarılı bir şekilde kurduk ve etkinleştirdik. Şimdi sıra uçuşa geçmede!

Gelişmiş Yoast SEO Ayarları

Ayarları detaylı bir şekilde anlatmaya geçmeden önce belirtmek istediğim bir husus var. Burada anlatacağım ayarlar, tecrübelerim, birikimlerim ve araştırmalarım ışığında en doğru olduğuna inandığım ve tavsiye ettiğim ayarlardır. Diğer uzmanların kendi tercihleri ​​ve takdirleri olabilir. Bu nedenle ileri düzey kullanıcılar hoşlanmadıkları şeyleri görmezden gelebilirler. Ancak eğer yolun başındaysanız ve bu konulara uzaksanız sizi yarı yolda bırakacak hiçbir bilgi paylaşmayacağımı unutmayın 😉

Yoast ayarları oldukça gelişmiş ve girift özelliklere sahiptir. Bu nedenle adımları dikkatli takip edin ve hiçbir adımı atlamamaya özen gösterin.

Genel Ayarlar

Genel: Dashboard

Eklentimizi kurduktan sonra ilk olarak yapmamız gereken şey admin panelimizde sol tarafa gelen Yoast SEO ikonuna tıklamak. Bu ikona tıkladığımızda bizi karşılayan ekran “Genel” sekmesi oluyor. Burada Yoast’ın bize verdiği bildirimleri, uyarıları vb. notları görebilirsiniz. Örneğin eğer WordPress Ayarları >> Okuma >> sayfasından “Arama motorlarının bu siteyi indekslemelerine engel olmaya çalış” seçeneğini işaretlediyseniz sitenizin arama motorları tarafından indexlenebilir olmadığını ve bunun büyük bir SEO sorunu olduğunu belirten bir uyarı ve bu sorunu nasıl çözebileceğinizi anlatan adımlar belirecektir. Aşağıda bu uyarıyı görebilirsiniz. Arada bir bu sekmeyi ziyaret etmeniz gözden kaçırmamamnız gereken durumlar için önemlidir.

Yoast SEO Ayarları Dashboard

Genel: Features

Yoast’ın can alıcı ayarlarını ve gelişmiş özelliklerini aktif ya da deaktif hale getireceğimiz belki de eklentinin temel ayarı diyebileceğimiz sekmeye geldik şimdi de. Yoast SEO 7.0 sürümünden sonra buradaki ayarların tümü otomatik olarak etkin şekilde gelmeye başladı. Önceki sürümlerinde bu sekmedeki bazı ayarlar farklı sekmelerde yer alırken bazıları da deaktif durumda geliyordu. Bana kalırsa hepsinin aktif olarak gelmesi iyi oldu çünkü zaten hepsi önemli ve işe yarayan özellikler. Hadi gelin tek tek bu sekmedeki özelliklere ve anlama geldiklerine göz atalım.

Yoast SEO Ayarları Genel Features

1- SEO analysis (Keyword analysis): -Bu özelliğin adı, 6.3 güncellemesi ile SEO analysis şeklinde değiştirilmiştir.- “SEO analizleri” adındaki bu alan Yoast’ın bize sunduğu en harika özelliklerden birisi. Yazınızı yayınlarken yazı girişi yaptığınız metin alanının hemen altında çıkan gelişmiş analiz ve öneri kutusunu görebilmek için bu seçenek mutlaka etkin konumda olmalıdır. Çok yakında yayınlayacağım bir diğer yazıda “Yoat SEO Nasıl Kullanılır” sorusuna yanıt vereceğim ve bu yazıda “anahtar kelime analizleri” kutusunu nasıl kullanacağınızı detaylı şekilde anlatacağım.

2- Readability analysis: Bu ayar blogunuzdaki yada web sitenizdeki yazılarınızı yayınlamadan önce size “okunabilirlik” analizleri yaparak öneriler sunacak olan yeni ve güzel bir aracı etkinleştirmenizi sağlıyor. Metinlerinizde düzenlemeler ve okunabilirlik konusunda güzel ve etkili uyarılar almak istiyorsanız bu aracı mutlaka etkin durumda bırakın.

3- Cornerstone content: Yoast SEO’nun yepyeni ve harika özelliği “Cornerstone content”. Türkçe karşılığı olarak temel taşı yada köşe taşı şeklinde düşünebilirsiniz. Bu ayarı çok detaylı bir şekilde incelemek en doğrusu olacaktır ve bunun için yakın zamanda yeni bir yazı yayınlayacağım. Ancak burada hemen kısaca detaylarından bahsetmek istiyorum.

“Cornerstone content” sitenizde en kıymetli olduğunu düşündüğünüz 4-5 içeriğinizi seçmenizi ve bu içerikleri sitenizin temel taşları olarak görmenize imkan tanıyor. Şöyle ki, sitenizde sektöre özgü yada seçtiğiniz alanlarda hedeflediğiniz anahtar kelimelere göre yazı yayınlarsınız. Mesela ben Blog Kurdu’nda blogculuk, WordPress kullanımı, WordPress hızlandırma gibi kelimelere odaklı olarak yayınlar yapmaktayım. Bu yayınlarla kaleme aldığım ve en kaliteli olduğunu düşündüğüm 4-5 tane yazımı seçiyorum ve bunları “Cornerstone content” olarak belirliyorum.

Köşe taşı içerikler, herhangi bir SEO stratejisinde önemli bir rol oynamaktadır. Bir köşe taşı yaklaşımı, bu rekabetçi arama terimlerini çözmenize yardımcı olabilir. Benzer blog yayınlarıyla ilgili çok sayıda makale yazarsanız Google’a hangisinin en önemli olduğunu Google’a bildirmeniz gerekir. Yayınlarınız arasında uygun iç bağlantı yapısını sağlıyorsanız Google’a hangi makalenin en önemli olduğunu gösterebilirsiniz. Bu şekilde rakiplerinizle daha güçlü bir şekilde sıralama mücadelesi verebilirsiniz. Bu ayarı etkinleştirebilirsiniz. Eğer detaylı bilginiz yoksa Blog Kurdu’na abone olarak ilerleyen tarihlerde yayınlayacağım “Cornerstone content” içeriğine hemen ulaşabilirsiniz.

4- Text link counter: Bu özellik, Yoast’ın 13.07.2017 tarihinde yayınlanan 5. sürümü ile gelen bir özellik. Bu özelliği aktif yada pasif etme butonu 7.0 sürümü ile Genel ayarlar > Features bölümüne taşındı. Text link counter özelliği yazılarınızda kullandığınız site içi bağlantı sayısını görmenize yardımcı oluyor. Böylelikle site içindeki link yerleşimlerini ve dağılımlarını kontrollü olarak yapmanıza imkan sunuyor. “Cornerstone content” özelliğini de destekleyici olacak bu yeni özellik Yoast’ın bir şeyleri kolaylaştırma ve stratejik yaklaşma konusundaki güzel adımlarından bir tanesi diyebilirim.

Eğer eklentiyi yeni kurduysanız Yoast’ın bu özelliğinin doğru çalışabilmesi için Dashboard sekmesine gelen bir bildirim göreceksiniz. O bildirimde “Count links” butonuna tıklayarak site içindeki yazılarda yer alan tüm linkleri saymanız gerekiyor. “Count links” butonunu kullanarak site içi linklerinizi saydıktan sonra artık bu özelliği doğru bir şekilde kullanabilirsiniz. Eğer linkleri saymak için herhangi bir bildirim göremiyorsanız Araçlar bölümünde de “Count links” butonuna erişebilirsiniz.

yoast genel dashboard count links butonu
Yoast Dashboard sekmesindeki “count links” uyarısı.

Yoast text link counter özelliği

5- XML site haritaları Yoast 7.0 sürümünden önce XML site haritaları tamamen ayrı bir sayfada ve daha farklı araçlarıyla birlikte yönetilebilir şekildeydi. Ancak 7.0 sürümüyle birlikte XML site haritalarını aktif ya da deaktif etme özelliği Features sekmesine taşındı. Önceki sürümlerde yer alan “yazılar site haritasında gösterilsin mi”, “sayfalar site haritasında yer alsın mı”, “kategoriler site haritasında yer alsın” gibi ayarlar ise daha mantıklı ve kullanışlı olması açısından “Search Appearance (Arama görünümü)” sekmesinde ilgili bölümlere taşındı. İlerleyen adımlarda onların da sırası gelecek ve detaylıca değineceğim.

6- Ryte integration: Bu ayar da yine Yoast ayarları içerisinde önemli bir yere sahip. Bu özellik sitenizin günlük olarak indexlenebilir durumda olup olmadığını takip etmek için kullanılıyor. Sitenizin indexlenebilir olduğunu mutlaka bilmelisiniz. Bu yüzden Ryte ayarını “Etkin” moduna getirmenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

7- Admin bar menu: Bu ayar ile Yoast SEO ikonunun, ayar linklerinin, bildirimlerinin yukarıdaki admin barında yer alıp almamasını seçiyorsunuz. Ben anlık bildirimler ve hızlı erişim için bu ayarı etkin olarak kullanıyorum.

8- Security: no advanced settings for authors: Daha önceki Yoast sürümlerinde Dashboard > Security sekmesinde sadece bu ayar yer almaktaydı. 7.0 sürümüyle gereksiz yer kaplamaktan kurtarılıp features sekmesine taşındı.

Bu ayar sitenizdeki gelişmiş Yoast SEO ayarlarına kimlerin erişebileceğini belirlemenize yarıyor. Bu ayarı varsayılan olarak “evet” şeklinde bırakmanızı öneririm. Gelişmiş metabox özelliğini devre dışı bırakmak sitede eğer sizden başka yazar varsa bu yazarların noindex ve kanonik ayarlar gibi gelişmiş değişiklikler yapmasını önleyecektir (ki bu da oldukça önemlidir). Kısacası bu ayar mutlaka “açık” konumunda olmalıdır.

Genel: Webmaster Tools

SEO hakkında biraz bilginiz varsa popüler arama motorlarının site sahiplerinin web yöneticisi araçları alanını kullanarak sitelerini eklemelerine izin verdiklerini biliyorsunuzdur. Yoast SEO bu işlemi kolaylaştırmak için Webmaster Tools sekmesinde arama motorlarından aldığınız doğrulama kodlarını girerek sitenizi doğrulamanıza imkan sağlıyor. Arama motorlarının webmaster araçlarına ekledikten sonra size verilen kodları buradaki gerekli alanlara yazınız ve kaydet bununa basınız.

Yoast SEO Ayarları Genel Webmaster Tools

Yoast SEO ayarları yazımızdaki ilk bölümü tamamladık. Şimdi sol tarafta yer alan Yoast menüsünden Search Appearance (Arama Görünümü) bölümüne gidiyoruz.

Search Appearance (Arama Görünümü)

Yoast SEO ayarları yazımızda şimdi sıra “Search Appearance (Arama Görünümü)” bölümünde. Bu bölümde de birden fazla sekme yer alıyor. Her sekmeyi tek tek inceleyeceğiz. Bu sekmelerde yer alan her bir özellik birbirinden önemli. Her özelliği kullanırken ne yaptığını bilerek ve ne anlama geldiğini idrak ederek hareket etmek gerekiyor. Aksi takdirde sitemizde ne kadar çabalasak da küçük bir seçeneği aktif ya da deaktif konumda tuttumuz için istediğimiz performansı yakalayamayabiliriz.

7.0 sürümünden önce bu sayfanın yerinde Başlıklar ve metalar sayfası yer almaktaydı. 7.0 sürümünden itibaren bu sayfanın adı “Arama Görünümü” olarak değiştirildi ve diğer sayfalardaki birçok ayar da bu sayfaya taşındı. Hadi gelin bu sayfayı ve sayfadaki özellikleri tek tek inceleyelim.

Search Appearance: Genel

Bu sekme, 7.0 sürümünden önceki sürümlerde yalnızca başlıklar arasındaki ayracı seçebilmeye yarıyordu. Yeni sürümle birlikte çok daha kapsamlı bir hale geldi.

Yoast ayarları search appearance genel

Başlıkları yeniden yazmaya zorla: Bu seçenek genellikle aktif olarak kullandığınız temanın title-tag fonksiyonunu kullanmadığı durumlarda gösterilir. Eğer bu seçeneği görüyorsanız “etkin” hale getirmenizde fayda var.

Başlık ayracı: Arama sonuçlarında yazı başlığı ve site ismi arasındaki hangi ayraç sembolünü kullanmak istediğinizi bu seçenek yardımıyla belirleyebilirsiniz. Kullanmak istediğiniz sembolü isteğinize göre seçin. Varsayılan seçenek tire’dir hangi sembolü seçeceğinizden emin değilseniz tireyi kullanabilirsiniz. Bu ayarın SEO açısında bir artısı yada eksisi yoktur. Burada yalnızca sayfa başlıklarınızın Google arama sonuçlarında nasıl görünmesini istediğinizi beliriyorsunuz.

Ana sayfa & ön sayfa: İşte başlıyoruz! Daha önce Başlıklar & metalar sayfasında “Anasayfa” sekmesinde gösterilen bu ayar yeni sürümle birlikte Genel sekmesine taşındı.

Eğer bu ayarı yukarıdaki resimde gösterildiği şekilde görüyorsanız WordPress ayarları > Okuma sayfasındaki “Ana sayfa görüntülenmesi” seçeneğini “En son yazılarınız” şeklinde işaretlemişsiniz demektir. Eğer anasayfayı özel bir sayfa olarak kullanıyorsanız bu seçenekte başlık ve meta açıklaması bölümleri yer almayacaktır. Bu bölümleri anasayfa olarak kullandığınız sayfanıyı düzenleyerek yönetebilirsiniz.

• Başlık: anasayfanın arama motorlarında hangi şablonda gösterileceğini belirlememizi sağlar. Bu kısımı olduğu gibi bırakmanızı tavsiye ederim. %%sitename%% %%page%% %%sep%% %%sitedesc%% şeklinde bir yapıda bıraktığınızda anasayfanız arama motorlarında Site adı – Site sloganı şeklinde gösterilecektir. Eğer bir önceki ayarda başlık ayracını tire haricinde farklı bir sembol seçtiyseniz site adı ve site sloganı arasında o sembol yer alacaktır.

• Meta açıklaması: Anasayfamız için arama motorlarında görünecek bir meta açıklaması girmemiz gereken kutucuktur. Bu bölüme sitenizin anasayfası için açıklayıcı, anahtar kelimeleri cümle içinde kullandığınız, kısa bir açıklama girebilirsiniz. Aşağıda Blog Kurdu araması için Blog Kurdu’nun anasayfa sonucunu görebilirsiniz.

Knowledge Graph: 7.0 sürümünden önce Dashboard sayfasında Your info sekmesi olarak karşımıza çıkan özellik yeni sürümle birlikte “Knowledge Graph” adını aldı ve bu sekmeye taşındı. Bu sekmede blogumuz yada websitemizle ilgili Google’ın bir değerlendirme yapabilmesi için teknik birkaç bilgiyi gireceğiz. Bazı aramalarda sağ tarafta aradığınız anahtar kelimeyle ilgili kurumsal bilgiler gösterildiğini görmüşsünüzdür. Biz de burada sitemiz için bu bilgileri tanımlıyoruz. Google bu bilgileri kendi algoritmasına göre tarayıp uygun gördüğünde Bilgi Kartı olarak arama sonuçlarında gösteriyor.

Firma ya da Kişi seçeneğini kullanarak firma veya kişi olarak bilgilerinizi doldurabilirsiniz. Firma seçerseniz şirket adınızı ve şirket logonuzu girebilirken kişi seçerseniz de kendi adınızı girebiliyorsunuz.

Aşağıdaki resimde, birkaç yıldır severek kullandığım ve oldukça memnun kaldığım bulut sunucu sağlayıcı DigitalOcean firması için yapılan arama sonucunda Knowledge Graph etkisini görebilirsiniz.

Yoast SEO ayarları - knowledge graph

Search Appearance: Content Types (İçerik Türleri)

Bu bölümdeki ayarlar 7.0 sürümünden önce Başlıklar ve metalar sayfasındaki “Yazı tipleri” sekmesindeki ayarları ve yeni eklenen bazı özellikleri içermektedir.

Bu bölümdeki ayarlara detaylıca değinmeden önce Yoast’a özel kısa kodların anlamlarını buraya bırakayım. Bu kısa kodları özellikle başlık şablonlarınızı yapılandırırken kullanabilirsiniz.

%%date%% Yazının/sayfanın yayınlandığı tarihi göstermek için kullanılır.
%%title%% Yazının/sayfasının başlığını göstermek için kullanılır.
%%parent_title%% Yazının/sayfasının ait olduğu üst sayfa başlığını göstermek için kullanılır. Örneğin bir sayfayı başka bir sayfanın alt sayfası olarak yayınlamışsanız bu sayfanın üst sayfasının başlığını çeker.
%%sitename%% WordPress ayarlarından belirlediğiniz site adını gösterir.
%%sitedesc%% WordPress ayarlarından belirlediğiniz site açıklamasını gösterir.
%%excerpt%% Yayınladığınız yazının/sayfanın özet metnini gösterir. Eğer özet girmemişseniz otomatik olarak oluşturulur.
•%%excerpt_only%% ayınladığınız yazının/sayfanın özet metnini gösterir. Eğer özet girmemişseniz otomatik olarak oluşturulmaz.
%%tag%% Yazınıza/sayfanıza ekledğiniz etiketleri gösterir.
%%category%% Yazınızı yayınladığınız kategoriyi virgüllerle ayrılmış şekilde gösterir.
%%primary_category%% Yazınızı yayınladığınız birincil kategoriyi gösterir.
%%category_description%% Kategori açıklamasını gösterir.
%%tag_description%% Etiket açıklamasını gösterir.
%%term_description%% Terim açıklamasını gösterir. Örneğin özel yazı tipleri için.
%%term_title%% Terim başlığını gösterir. Örneğin özel yazı tipleri için.
%%searchphrase%% Arama yapılan kelimeyi gösterir.
%%sep%% “Genel” sekmesinde belirlediğiniz başlık ayırıcıyı gösterir.
%%pt_single%% Yayınlanan yazının yazı tipini tekil isim olarak gösterir. Örneğin Filmler diye bir yazı tipiniz olduğunu varsayalım. Bu yazı tipinde yayınladığınız bir yazının başlığında bu kodu kullandığınızda “Film” şeklinde görünecektir.
%%pt_plural%% Yayınlanan yazının yazı tipini çoğul isim olarak gösterir. Örneğin Filmler diye bir yazı tipiniz olduğunu varsayalım. Bu yazı tipinde yayınladığınız bir yazının başlığında bu kodu kullandığınızda “Filmler” şeklinde görünecektir.
%%modified%% Yazının/sayfanın son güncellendiği tarihi gösterir.
%%id%% Yazının/sayfanın ID numarasını gösterir.
%%name%% Yazıyı/sayfayı yayınlayan yazarın adını gösterir.
%%userid%% Yazıyı/sayfayı yayınlayan yazarın ID numarasını gösterir.
%%currenttime%% Şuanki saati göstermenizi sağlar.
%%currentdate%% Şuanki tarihi göstermenizi sağlar.
%%currentday%% Şuanki günü göstermenizi sağlar.
%%currentmonth%% Şuanki ayı göstermenizi sağlar.
%%currentyear%% Şuanki yılı göstermenizi sağlar.
%%page%% Geçerli sayfa numarasını göstermenizi sağlar (2/4 gibi).
%%pagetotal%% Toplam sayfa numarasını göstermenizi sağlar.
%%pagenumber%% Geçerli sayfa numarasını göstermenizi sağlar (2 gibi).
%%caption%% Ek olarak yüklediğiniz resmin açıklamasını gösterir.
%%focuskw%% Odaklanan anahtar kelimeyi gösterir.
%%term404%% 404 hatasına sebep olan kıs urlyi gösterir.
%%cf_%% Özel yazı tipleri için özel alan değeri (field value) göstermenize olanak sağlar. < > işaretlerini kaldırmayı unutmayınız.
%%ct_%% Özel yazı tipleri için taksonomi değerlerini göstermenizi sağlar. < > işaretlerini kaldırmayı unutmayınız.
%%ct_desc_%% Özel yazı tipleri için taksonomi açıklamalarını göstermenizi sağlar. < > işaretlerini kaldırmayı unutmayınız.

Yoast kısa kodlarının ne anlama geldiklerini öğrendikten sonra şimdi hemen bu sekmedeki ayarlarımızı yapmaya başlayabiliriz.

Yoast seo ayarları arama görünümü ayarları içerik türleri

Sekmede yazılarımızın ve sayfalarımızın indexlenme ve SEO ayarlarını yapacağız. Sitemiz için en kritik SEO ayarları burasıdır. Çünkü ziyaretçilerimizi sitemizdeki yazılarla buluruz. Bu bölümde karşınızda Yazılar ve Sayfalar için aynı seçeneklere sahip şu ayarları bulacaksınız:

Show Yazılar(Sayfalar) in search results? Daha önceki sürümlerde “Meta robots” adındaki bu ayar sitemizdeki yazıları ve sayfaları arama motolarının indexlemesini sağlamak veya engellemek için kullanıyoruz. BU AYAR KESİNLİKLE “YES” (EVET) OLARAK İŞARETLENMELİDİR. Hem yazılar hem de sayfalar için bu seçeneği evet olarak işaretliyoruz. Bu şekilde yazılarımız sayfalarımız
arama motoları tarafından indexlenebilir hale geliyor. Daha önceki sürümlerde XML site haritalarında yazıları veya sayfaları site haritasına eklemek isteyip istemediğimizi belirlediğimiz bir seçenek bulunmaktaydı. işte artık o seçenek tamamen kaldırıldı ve bu seçeneğe bağlandı. Eğer bu ayarı “no” (hayır) olarak işaretlerseniz yazılarınız (veya sayfalarınız) hem noindex olacak hem de site haritalarından kaldırılacaktır.

Kod parçacığı ön izlemesindeki tarih: Bu ayar ile arama sonuçlarında gösterilen yazılarımızın & sayfalarımızın meta açıklamasından hemen önce yazının yayınlandığı tarihin gösterilip gösterilmeyeceğini seçiyoruz.

Yoast SEO Ayarları Başlıklar ve Metalar Yazı Tipleri

Yoast SEO meta kutusu: Bu ayarı da mutlaka aktif hale getiriniz. Aktif hale getirdiğimizde her yazının & sayfanın düzenleme sayfasında özel bir SEO ayarı kutusu yer alacaktır. Yazıların içinde açılan bu Yoast SEO kutusu ile SEO’ya uygun yazılar yazabileceğiz, yazılarımızı daha okunur hale getirebileceğiz. Bu ayar çok önemli, hem yazılar hem de sayfalar için mutlaka etkin halde tutun!

SEO Başlığı: Yazı başlıklarının arama sonuçlarında nasıl bir görünümde olmasını istediğinizi yazıyorsunuz. Burada yukarıda açıklamalarını verdiğim kısa kodların kullanımına dikkat ediniz. Bu bölüm için varsayılan olarak gelen ayarı kullanmanızı tavsiye ederim (Başlık – Sayfa – Ayırıcı – Site Başlığı). Çünkü en temiz ve kullanışlı olan görünüm zaten bu şekildedir.

Meta açıklaması: Bu bölümden yazılarınızın & sayfalarımızın tümünde aynı meta açıklamasının görünmesini isterseniz doldurun. Bunu kesinlikle tavsiye etmiyorum. Bir sonraki yazımda Yoast SEO Nasıl Kullanılır sorusuna cevap vereceğim. Bu yazıda her yazı için özel meta açıklamasının nasıl oluşturulacağını detaylıca anlatacağım. O yüzden burada yer alan meta açıklama şablonunu mutlaka boş bırakınız.

Search Appearance: Media (Ortam)

Yoast SEO 7.0 sürümünden önceki sürümlerde Medya ayarlarının bir kısmı “Başlıklar & Metalar > Yazı Tipleri” sekmesinde yer alırken bir kısmı da “Gelişmiş > Kalıcı Bağlantılar” sekmesinde yer almaktaydı. Yeni sürümle birlikte o ayarların hepsi bu sekmede toplandı.

Media & attachment URLs Eklentiyi ilk kurduğunuzda bu sayfada yalnızca bu seçenek olduğunu göreceksinizdir. Varsayılan olarak “Yes” seçili gelen bu ayarın anlamını açıklayayım. Karıştırılabilecek bir ayar olduğu için dikkatli olmanızı öneririm.

WordPress sitenize bir resim, müzik, video vb. ortam dosyası yüklediğiniz zaman bu dosya için otomatik olarak bir ek sayfası oluşturulur. Örneğin bu yazıyı yazarken yazıya selam-ben-resim.jpg adında bir resim yüklediğimi düşünelim. Bu resim için oluşturulan ek sayfasının linki şu şekilde olacaktır: blogkurdu.net/wordpress-yoast-seo-ayarlari/selam-ben-resim-jpg/. İşte buna WordPress’te ek sayfası denmektedir. Ek sayfaları çoğu durumda indexlenmesi gerekmeyen değersiz sayfalardır. Çünkü yalnızca yüklediğimiz medya dosyasını gösterir ve resme bir tanım eklemediysek herhangi bir metin bulunmaz. İşte, Yoast SEO bu ek sayfasını iptal ederek direkt olarak resmin kendisine yönlendirmek için bu ayarı kullanmamızı sağlamaktadır. Her eklediği resim için bir tanım girmeyen (ki çoğumuz böyleyiz) sitesinde on binlerce resim olan kişiler için hayat kurtarıcıdır!

Bu özellik sayesinde resim gerçek adresine yani, blogkurdu.net/selam-ben-resim.jpg şeklinde direkt resim linkine yönlendirilir. Bu sayede Google hiçbir içerik bulunmayan değersiz ek sayfası yerine yazılarımıza eklediğimiz görselleri taramış olur. Oldukça iyi düşünülmüş!

O nedenle “Redirect attachment URLs to the attachment itself?” butonunu “Yes” olarak seçili bırakmanızı şiddetle öneririm. Eğer “No” olarak işaretlerseniz oluşturulmuş ek sayfalarının indexlenip indexlenmeyeceğini belirleyebileceğimiz seçenekler açılacaktır. Bu seçeneği de kesinlikle hayır olarak işaretlemenizi öneririm.

Yoast SEO ayarları media ayarları

Search Appearance: Kategoriler

Bu sekmede kategoriler, etiketler, biçim gibi ayarlara ulaşabilirsiniz. Biçim sekmesi temanız destekliyorsa görünür. Ayrıca temanızda özel taksonomiler varsa onlar da bu sayfada görünecektir.

Yoast ayarları kategoriler

Kategoriler: Bir önceki sekmelerde yazılara, sayfalara, ortam dosyalarına yaptığımız gibi bu kez kategorilere SEO ayarlarını yapıyoruz. Yoast SEO ayarlarının bu sekmesinde varsayılan olarak başlık şablonunlarına “arşivleri” kelimesini eklediğini görebilirsiniz. Ancak ben bu şekilde kullanmak istemediğim için başlık şablonundaki “arşivleri” kelimesini kaldırıyorum. Diğer ayarları varsayılan olarak bırakıyorum. Eğer sitenizdeki kategori sayfalarının çok boş ve gereksiz olduğunu düşünüyorsanız Show Kategoriler in search results? ayarını noindex olarak değiştirebilirsiniz. Bu tamamen sizin tercihinize bağlıdır.

Etiketler: Kategori sayfalarındaki ayarların aynısını etiket sayfaları için de bu ayarlar yardımıyla yapabilirsiniz.

Biçim: Biçim arşivlerini etkinleştirmenize gerek yoktur. Boşuna kalabalık yapacaktır. Peki nedir biçim? Eğer temanız yazılarınızı ses, video, görsel, alıntı gibi biçimlerde yayınlamanıza izin veriyorsa bu biçim türlerinin her biri için biçim arşivi oluşturulur. Örneğin video türünde yayınladığınız yazılar için otomatik olarak blogkurdu.net/type/video tarzında bir arşiv oluşur ve video biçiminde yayınladığınız tüm yazılar normal arşivlerin dışında bir de burada listelenir. Bana kalırsa buna hiç gerek yok. O nedenle “Biçim tabanlı arşivler” seçeneğini “etkisiz” konuma getirmenizi tavsiye ederim. Eğer etkin konuma getirirseniz indexlenip indexlenmeyeceğini seçebilir ve biçim arşivleri için başlık şablonu ile meta açıklaması şablonu belirleyebilirsiniz.

Category URLs: Daha önceki sürümlerde “Gelişmiş > Kalıcı bağlantılar” sekmesindeki bu ayar yeni sürümle birlikte bu sekmeye taşındı. Bu seçeneği ben aktif hale getirmesem de birçok kişi için faydalı bir özellik diyebilirim. Hemen bir örnek üzerinden anlatayım. “WordPress Ayarları > Kalıcı Bağlantılar” sayfasında sitemizdeki genel kalıcı bağlantı görüntüsünü belirlerken alt kısımda Kategoriler ve Etiketler için bir özel yapı atayabiliyoruz. Mesela ben kategoriler için “kategori” etiketler için de “etiket” yapısını kullanıyorum. Eğer siz bu alanları boş bırakırsanız kategori için “category” etiketler için de “tag” şeklinde varsayılan WordPress yapısı kullanılacaktır. Bu mesela Blog Kurdu üzerindeki WordPress kategorisi için blogkurdu.net/kategori/wordpress şeklinde bir kalıcı bağlantı oluşturuyor. Ancak aradaki bu “kategori” ya da varsayılan olarak gelen “category” ifadesini kaldırmamız mümkün değil.

Yoast SEO’nun “Category URLs” adındaki bu ayarı işte tam da bu işi yapabilmemizi sağlıyor. Eğer bu seçeneği “tut” olarak işaretlerseniz aradaki /category/ ifadesei kullanılmaya devam edecek, “kaldır” olarak işaretlerseniz kategoriler için atanan dizin kalıcı bağlantılarınızdan çıkarılacaktır. Ben eğer bu seçeneği kaldır olarak seçseydim WordPress kategorisinin linki blogkurdu.net/wordpress şeklinde olacaktı. Özellikle linklerinizi kısaltmak ve daha özgün bir yapıya kavuşturmak isterseniz bu seçeneği kullanabilirsiniz. Tamamen tercihinize kalmış bir durum.

Bu sekmedeki ayarlarımızı da bitirdikten sonra sıradaki sekmemize geçiyoruz.

Search Appearance: Arşivler

Bu bölümde yazar arşivi, tarih arşivi gibi farklı arşiv tiplerini yönetebilirsiniz.

Yoast ayarları arşivler

Yazar arşivleri Bu sekmedeki “Yazar arşivleri” tıpkı otomatik olarak oluşturulan “Biçim arşivleri” gibi otomatik olarak oluşturulan arşiv türleridir. Bu arşiv türlerine de özel olarak ihtiyaç duymuyorsanız kullanmanıza hiç gerek yoktur. Yazar arşivlerini etkisiz olarak işaretlediğinizde yazarlar için oluşturulan /author/yazar-adi şeklinde sayfalar iptal edilecek ve bu sayfalara erişmeye çalışan kişiler veya robotlar 301 yönlendirmesi ile anasayfaya yönlendirilecektir. Eğer çok yazarlı bir siteye sahipseniz ve yazarlarınızın arşivleri sizin için önemliyse yaza arşivlerini “etkin” hale getirebilirsiniz. Ayrıca etkin duruma getirdikten sonra açılan “Show author archives in search results?” seçeneği ile bu arşivlerin indexlenmesini engelleyebilirsiniz.

Yazar arşivlerini etkin hale getirdiğinizde bu arşivler için başlık şablonu ve meta açıklaması şablonu belirleyebileceğiniz kutucuklar yine açılacaktır. Ayrıca buna ek olarak “Show author archives in search results?” şeklinde bir ayarın da açıldığını göreceksiniz. Bu ayar sizlere hiçbir yazısı olmayan yazarların sayfalarının arama motorları tarafından indexlenmesine engel olmanızı sağlayan küçük ama etkili bir seçenek sunuyor.

Tarih arşivi Aynı sayfada bir sonraki ayaramız “Tarih arşivleri”. WordPress’in kendi çekirdek yapısı tarafından otomatik olarak oluşturulan bir diğer arşiv türü de aylık-yıllık arşivlerdir. Bu arşivler her ay için bir arşiv sayfası oluşturur ve o ay içerisinde yayınlanan yazıları listeler. Bu da çok gerekli olmayan bir arşiv türüdür. Eğer özel olarak bu arşiv türlerine ihtiyaç duymuyorsanız “Tarih arşivi” seçeneğini “etkisiz” olarak işaretlemenizi öneririm. Bu seçeneği etkin olarak seçerseniz bu sayfaların indexlenip indexlenmeyeceğini belirleyebileceğieniz, başlık şablonu ve meta açıklaması şablonunu değiştirebileceğiniz ek seçenekler de açılacaktır.

Sayfalarda ara Bu seçenek arama sonuçlarını gösteren sayfaların meta başlığını değiştirmenizi sağlar.

404 sayfaları Bu seçenek 404 bulunamadı hatasının meta başlığını değiştirmenizi sağlar.

Arşivler sekmesindeki ayarlarımızı da tamamladık, şimdi sıra diğer sekmede!

Search Appearance: Yol Haritası

Daha önce Gelişmiş sayfasındaki “Yol haritası” sekmesi olarak erişebilirken yeni sürümle birlikte “Arama görünümü” altına taşındı. Bu sekmede yer alan tek bir ayarımız bulunmaktadır:

Breadcrumbs settings Sitemizde breadcrumb kullanmak isterseniz bu ayarı etkinleştirebilirsiniz. Ayarı etkin hale getirdikten sonra açılan gelişmiş breadcrumb ayarlarını isteğinize göre yapabilirsiniz. Ayarları yaptıktan sonra breadcrumbı temanıza manuel olarak entegre etmeyi unutmayınız. Bu bölümle ilgili detaylı anlatımı ve Yoast SEO breadcrumb ayarlarını yakında yayınlayacağım Yoast SEO Nasıl Kullanılır isimli yazımda bulabilirsiniz.

Yoast breadcrumb ayarları

Search Appearance: RSS

Bu sekmede RSS beslemelerinize özel bilgiler ekleyebilirsiniz. İçeriklerinizi RSS ile çekerek paylaşanlar varsa bu özellik sayesinde eklediğiniz özel bilgiler bu içeriklerde otomatik olarak paylaşılacak ve size backlink sağlayacaktır. Ayrıca Google gibi arama motorları da yazının size ait olduğunu anlayacaklardır.

Yoast ayarları RSS

Yoast SEO ayarları yazımızdaki ikinci bölümü tamamladık. Şimdi sol tarafta yer alan Yoast menüsünden Sosyal bölümüne gidiyoruz.

Sosyal

Başlıklar & metalar bölümündeki tüm ayarları yaptıktan sonra şimdiki bölüm sosyal medya ayarlarını yapacağımız bölüm. Sosyal medyanın giderek SEO’nun önemli bir parçası olduğunu hatırlamamız gerekiyor. Yoas SEO ayarlarında da bunun için özel bir bölüm oluşturulmuş durumda. Gelin bu bölümdeki ilk sekmemize göz atalım.

Sosyal: Hesaplar

Bu sekmede sitemizin sosyal medya hesaplarını ekliyoruz. Arama motorları eklediğimiz bu hesaplarla sitemizi eşleştirecek algoritmalara sahiptir. Sahip olduğunuz hesapları mutlaka ekleyiniz. Ayrıca Blog Kurdu’nun sosyal medya hesaplarını takip etmeyi unutmayın 😉

Yoast SEO Ayarları Sosyal

Sosyal: Facebook

Facebook ayarlarında en önemli bölüm Open Graph Meta verisi ekle bölümüdür. Bu seçeneği mutlaka etkinleştirin. Facebook üzerinde yayınladığınız yazıların resimlerinin otomatik olarak çekilmesini sağlayacaktır. Aynı zamanda her yazının Yoast SEO ayarları bölümünde Facebook’ta farklı bir resim gösterilmesine imkan tanıyan bir Facebook sekmesi olacaktır.

Yoast SEO Ayarları Facebook ayarları

Sosyal: Twitter

Bu sekmede Twitter üzerinde paylaştıştığımız yazılarımızda görsel olarak iyileştirmeler yapabiliyoruz. Yoast’ın “Twitter card” desteği ile içeriklerinizin linklerini Twitter’da paylaştığınızda otomatik olarak öne çıkan görselin paylaşımlarınızda gösterilmesini sağlıyorsunuz. Bu şekilde takipçilerinize daha kaliteli gönderiler sunabiliyorsunuz.

Yoast SEO Ayarları Sosyal

Sosyal: Pinterest

Pinterest sekmesinde Pinterest sayfamızı onaylamamıza yarayan ayarları bulabilirsiniz. Bu ayarları kendi bilgilerinize göre doldurabilirsiniz.

Yoast SEO Ayarları Sosyal

Yoast SEO ayarları yazımızdaki dördüncü bölümü de tamamladık. Şimdi sol tarafta yer alan Yoast menüsünden Araçlar bölümüne gidiyoruz.

Araçlar

Yoast ayarları nasıl yapılır yazımızda diğer sayfamız “Araçlar” sayfası Bu sayfada İçeri Al / Dışarı Aktar, Dosya düzenleyicisi, Toplu Düzenleyici ve 7.0 sürümüyle birlikte bu sekmeye taşınan “Text link counter” araçları bulunmaktadır.

yoast seo ayarları - araçlar sekmesi

İçeri Al / Dışarı Aktar aracı ile farklı bir yerden kaydedilen Yoast ayarlarını içeri aktarabilirsiniz. Ya da bu sitenizde yaptığınız ayarları dışarı aktabilirsiniz. Bu aracın güzel özelliklerinden birisi de diğer SEO eklentilerinden Yoast’a geçiş yaparken verilerinizi kaybetmemeniz için eski SEO eklentinizdeki ayarları aktarmanıza imkan sağlıyor olmasıdır.

yoast içeri dışarı aktarma

Dosya düzenleyicisi aracı ile robots.txt ve .htaccess dosyalarınızı FTP bağlantısı yapmadan düzenleyebilirsiniz.

Yoast Araçlar

Toplu düzenleyici ile yazılarımızın başlıklarını ve açıklamalarını toplu bir şekilde düzenleyebiliyoruz. Bu oldukça kullanışlı bir araç.

Yoast Araçlar

Text link counter aracı Yoast SEO eklentisinin en yeni özelliklerinden birisi olan site içi link sayma özelliği için ilk kurulumda tüm linkleri saymaya yarayan bir butona sahiptir. Eklentiyi yeni kurduysanız ve site içi link sayımını daha önce yapmadıysanız bu aracın altında “count links in your text” şeklinde bir buton görürsünüz. Bu butona tıklayıp site içi linklerinizi sayabilirsiniz. Sitenizdeki yazı sayısına göre bu biraz zaman alabilir. Sayım tamamlandıktan sonra butonun yerini “Good job! All the links in your texts have been counted.” şeklinde tüm linklerin sayıldığına dair bir uyarı alacaktır.

Premium

Yoast SEO’nun ücretsiz verisyonu ile yapabileceğimiz tüm ayarları tamamladık. Bu sayfaya geçtiğimizde Yoast SEO Premium, Video SEO, News SEO, Local SEO, Local SEO for WooCommerce gibi diğer Yoast eklentileri hakkında bilgilendirmeleri ve yükseltme butonlarını bulabilirsiniz.

Yoast SEO eklentisine küçük dokunuşlarla etkili ve şahane ek özellikler kazandırmak istiyorsanız Yoast SEO premium sürümünü şiddetle öneririm. Detaylı bir anlatımla incelemesini yaptığım ve artılarından bahsettiğim bu sürümün ayrıcalıklarını Yoast SEO premium sürüm incelemesi yazısından okuyabilirsiniz.

Video Anlatım

Yoast SEO ayarlarını daha pratik bir şekilde yapabilmeniz için bir video hazırladım! Siz de bu videoyu izleyerek adım adım Yoast SEO eklentisinin ayarlarını yapabilirsiniz: Yoast SEO ayarları nasıl yapılır videolu eğitim (Videodaki ayarlar bir önceki Yoast SEO sürümlerine göre anlatıldığı için sekmelerdeki dizilimlerde farklılıklar olabilir.)

Bu yazımda sizler için Yoas SEO ayarları nasıl yapılır sorusuna cevap vermeye çalıştım. Bu yazıdaki ayarların hepsi hem kendi tecrübelerime hem de yararlandığım kaynaklara göre tavsiye edilen ayarlardır. Eğer ne yaptığınızın farkındaysanız kendinize göre özelleştirmeler yapabilirsiniz.

Blog Kurdu’nda yayınlanan içeriklerden anında haberdar olmak için yan taraftaki abone ol formunu doldurarak onlarca abone arasına katılmayı unutmayın! Bir sonraki içerikte görüşmek üzere, hoşça kalın!