Devlet dairelerindeki resmi işlemlerin çoğunu dijital ortamda gerçekleştirmeyi sağlayan e-Devlet, vatandaşların işini kolaylaştırıyor. Özellikle pandemi döneminde online işlemlerle kullanıcıların işini gören sistemi gün geçtikçe daha fazla kişi kullanıyor. Son haberlere göre ise e-Devlet, kullanıcı sayısı ortaya çıktı. İşte detaylar!

e-Devlet kullanıcı sayısı 60 milyonu geçti

haber365’in haberine göre Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, e-Devlet sistemiyle ilgili çeşitli açıklamalar yaptı. Açıklamalarda, e-Devlet kullanan kişilerin sayısına ve sistemin çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdi. Ali Taha Koç açıklamasında e-Devlet sisteminde 886 kurumun hizmet verdiğini kaydetti.

https://i0.wp.com/shiftdelete.net/wp-content/uploads/2022/08/e-Devlet-kullanici-sayisi-belli-oldu-2.jpg?resize=1170%2C658&ssl=1

Ali Taha Koç’un yaptığı açıklamaya göre e-Devlet kullanıcısı an itibariyle 60 milyonu geçti. Bu da 15 yaş ve üzeri nüfusunun yüzde 91’ine tekabül ediyor. Ayrıca sistemde 886 kurumun toplam 6 bin 665 dijital hizmet sunduğunu söyledi.

Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın ana şirketi Meta, Birleşik Krallık’ın ardından ilk kez Türkiye’de kafe açıyor. İşte detaylar!

“Salgın dönemiyle e-Devlet Kapısı’nın önemi de arttı. e-Devlet Kapısı, sadece salgın gibi olağanüstü zamanlarda işleri kolaylaştırmakla kalmadı, aynı zamanda vatandaşlarımızın zamandan da tasarruf etmelerini sağladı. e-Devlet Kapısı sağladığı kolaylıklar ve tasarruflar sayesinde Dijital Türkiye yolunda atılan en büyük adım olduğunu her geçen gün ispatlamaya devam ediyor. Bugün itibarıyla kullanıcı sayısı 60 milyonu geçen e-Devlet Kapısı çok daha güçlü bir şekilde yoluna devam ediyor.”

Ali Taha Koç, e-Devlet sisteminde bütünleşin bir anlayışı benimsediklerini ve ‘Araçlarım‘ gibi hizmetlerin daha da popüler hale geldiğini ve 310 milyondan fazla kullanıldığını söyledi. “Araçlarım, Çalışma Hayatım, İkametgahım gibi bütünleşik hizmetlerle vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştırıyoruz. Bütünleşik hizmetlerimiz vatandaşlarımız tarafından yoğun bir şekilde kullanılıyor. 2020 yılında açılan Araçlarım bütünleşik hizmeti bugüne kadar 310 milyondan fazla kullanıldı.”

https://i0.wp.com/shiftdelete.net/wp-content/uploads/2022/08/e-Devlet-kullanici-sayisi-belli-oldu-1.webp?resize=1170%2C658&ssl=1

Bunların yanı sıra Avrupa Komisyonu’nun 2022 yılı e-Devlet Kıyaslama Raporu’nda ‘Araçlarım‘ ve ‘İkametgahım‘ hizmetlerinin iyi uygulama örnekleri arasında sayıldığının altını çizdi. Ayrıca sistemle ilgili yapılan bir ankette, vatandaşların yüzde 95’inin hizmetten memnun kaldığı bilgisini verdi.

Peki, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? e-Devlet hizmetlerinden memnun musunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!