Cumartesi, Haziran 22, 2024
Google search engine
Ana SayfaHaberleşmeİlk yerli haberleşme uydusu Türksat-6A'nın üretimine başlandı

İlk yerli haberleşme uydusu Türksat-6A’nın üretimine başlandı

İlk yerli haberleşme uydusu Türksat-6A’nın üretimine başlandı

Türkiye’nin ilk tamamen yerli haberleşme uydusu Türksat-6A’nın tasarım aşaması bitti ve üretimine başlandı. Türksat-6A’nın 2020 yılında yörüngesine fırlatılması hedefleniyor. İşte
  • Haberleşme Uydusu Üretebilen 10 Ülkeden Biriyiz
Türkiye’nin tamamen kendi kaynakları ile geliştirdiği ilk haberleşme uydusu Türksat-6A’nın tasarım aşaması sona erdi ve test modellerinin üretimine başlandı. Türksat-6A, diğer uydularımızdan farklı olarak tamamen yerli imkanlarla üretiliyor. Sadece uydunun kendisi değil yer istasyonunda kullanılacak ekipman, yazılım ve birçok alt sistem tamamen milli imkanlarla geliştiriliyor.
İlk yerli haberleşme uydusu Türksat-6A'nın üretimine başlandı

2020 yılında fırlatılması planlanan Türksat-6A’nın maliyeti yaklaşık 600 milyon TL tutacak. 42 Derece doğu yörüngesine fırlatılacak uydunun 18’i aktif 5’i yedek olmak üzere toplam 23 aktarıcısı bulunacak. Uydunun toplam kütlesi 4300 kg ağırlığında olacak. Türksat-6A, yörüngede 15 yıl kalacak.

Haberleşme Uydusu Üretebilen 10 Ülkeden Biriyiz

Türksat-6A’nın hizmete alınmasıyla Türkiye, haberleşme uydusu üretebilen 10 ülke arasında yer alacak. Türksat-6A’nın yeterlilik testlerinin 2018 yılında yapılması ve 2020 yılında yörüngesine fırlatılması hedefleniyor.

Türksat 5A, 5B ve 6A ile birlikte dünya üzerindeki kara alanlarının %71’inin kapsanması, nüfusun ise %91’ine yayın ulaştırılması hedefleniyor. 2020 yılında fırlatılacak olan 3 yeni uydu ile birlikte görevdeki iletişim uydusu sayımız 7’ye çıkmış olacak. Bir aksilik olmadığı takdirde Türksat 2A, 3A, 4A ve 4B uyduları 2020 yılına kadar kullanımda kalacak.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments